Haber

ABD Dışişleri Bakanı Blinken göreve geldiğinden beri ilk kez Ankara’da

ABD Dışişleri Bakanlığı, Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından bugün Ankara’da Türkiye’ye gelen Bakan Antony Blinken’in programını paylaştı.

Programa göre Blinken, bugün ilk olarak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşecek. Görüşmenin sonunda iki bakan ortak basın toplantısı düzenleyecek.

Blinken, Çavuşoğlu görüşmesinin ardından Anıtkabir’e gidecek.

Programa göre ABD Dışişleri Bakanı, Türkiye saati ile 12:00’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşecek.

Blinken akşam saatlerinde Yunanistan’a hareket edecek.

Dün Adana İncirlik Hava Üssü’ne giden Blinken, ilk olarak Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile helikopterle depremden etkilenen bölgeleri inceledi. Blinken daha sonra ABD’li yardım ekipleri ve depremzedelerin aileleriyle İncirlik’te bir araya geldi.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği de gündemde olacak

Öte yandan ziyarette İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği ile ABD’nin deprem konusunda Türkiye’ye yapacağı yardım ele alınacak. Washington, deprem öncesi yaptığı temaslarda Ankara’yı iki ülkenin üyeliğini onaylamaya davet etmişti.

Blinken: Türkiye’deki depremin yıkımını doğrudan görmek beni derinden üzdü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile birlikte deprem bölgesinde havadan incelemelerde bulunan Blinken, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Depremin doğrudan Türkiye’deki tahribatını görmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz” dedi ve ABD’nin bölgede her şeyi yapmaya kararlı olduğunu belirtti. kurtarma ve yardım çabaları için gücü.

haberbala.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu