Ekonomi

Airfryer ve fritözler gözaltından çıkarıldı!

Ticaret Bakanlığı’nın 23 Mart’ta yayımladığı tebliğ ile ithalatı izlenecek elektrikli ev aletleri listesinde değişiklik yapıldı.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan ithalatta gözetim uygulamasına ilişkin tebliğde değişiklik yapılmasına ilişkin tebliğe göre, 23 Mart’ta yayınlanan tebliğ ile gözetim kapsamına alınan airfryer ve fritözler birim gümrük değeri 100 doların altında listeden çıkarıldı.

22 NİSAN’DA YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

Ayrıca birim gümrük değeri 10 doların altında olan mutfak bataryaları için öngörülen denetim uygulaması yönetmelikle detaylandırılmış, birim gümrük değeri 80 doların altında ve bunun hacmi 3 litre ile 10 litre arasında olan mutfak bataryaları için öngörülen denetim uygulaması yönetmelikle detaylandırılmıştır. çalışmalar süpervizyon uygulamasına dahil edilmiştir. Değişiklikler 22 Nisan’da yürürlüğe girecek.

İthalatta denetim, bir ürünün ithalinin piyasadaki diğer üreticilere zarar verecek veya onları tehdit edecek ölçü veya kurallarda piyasaya arz edilmesini önlemek amacıyla, Ticaret Bakanlığınca ithalatı kontrol etmek amacıyla oluşturulan düzenleme olarak tanımlanmaktadır.

BİN LİRALIK ARTIŞIN GELMESİ BEKLENİYORDU

Düzenleme nedeniyle giriş ve orta segment airfries’e ortalama 2 bin lira zam bekleniyordu.

KAYNAK: REUTERS

kapakli-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu