Ekonomi

Avrupa’dan Apple’a karşı görüş

Merkezi Lüksemburg’da bulunan, AB’nin en yüksek hukuk otoritesi olan Avrupa Adalet Divanı’nda görev yapan Başsavcı Pitruzzella, AB Komisyonu’nun İrlanda ve Apple’a açtığı davada görüşünü açıkladı.

Görüşte, Apple’a uygulanan vergiye ilişkin AB Genel Mahkemesi kararının iptal edilmesi gerektiği belirtildi.

Başsavcı Pitruzzella, AB Genel Mahkemesinin davada hukuk standartlarına uymadığını ve birçok hukuki hata yaptığını belirterek, Avrupa Adalet Divanı’ndan alt mahkemenin kararının iptal edilerek dosyanın AB Genel Kuruluna geri gönderilmesini istedi. Mahkeme bazında yeni bir karar için.

AB Komitesi, Apple’ın 13 milyar avroyu aşan vergi borcunu iptal eden alt mahkeme kararında hukuki hatalar yapıldığını öne sürerek dosyayı hukuka uygunluk denetimi için Avrupa Adalet Divanı’na götürdü.

Apple’ın İrlanda’ya 13 milyar euro vergi ödemesi gerekip gerekmeyeceği, verilecek hukuki mücadele sonucunda netlik kazanacak.

Soruşturma 3 yıl sürdü

AB Komisyonu, merkezi ABD’de bulunan Apple’ın Avrupa faaliyetleri amacıyla İrlanda’da kurduğu şirketlerin vergilendirilmesine ilişkin 3 yıllık soruşturmasını 2016 yılında tamamladı.

Şirketin İrlanda’da uyguladığı vergi uygulamalarının AB kurallarına aykırı olduğuna karar veren AB Kurulu, Apple’dan 2003-2014 dönemi için 13 milyar euro ve faiz tahsil edilmesine karar verdi.

Apple, AB’yi İrlanda’daki vergi kurallarını tek taraflı ve geriye dönük olarak değiştirmekle suçlamış, İrlanda yönetimi ve Apple şirketi Komisyon’un kararına karşı yasal işlem başlatmıştı.

Dava, Avrupa Adalet Divanı bünyesinde yer alan AB Genel Mahkemesi’nde görüldü. Bu mahkeme, AB Komitesi’nin 2020 yılında İrlanda’da vergilendirmeye ilişkin kararını Apple lehine iptal etti.

Genel Mahkeme, AB Yönetim Kurulu’nun Apple’a İrlanda’da ekonomik faydalar sağlandığı yönündeki kararının tam olarak kanıtlanmadığına ve kusurlu olduğuna hükmetti.

AB Genel Mahkemesi kararları, yasallık kontrolü için en yüksek mahkeme olan Avrupa Adalet Divanı’na gönderilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu