Ekonomi

“Fed Şubat’ta şahin, Mart’ta daha az şahin”

ABD enflasyonundaki yavaşlamayı alkışlayan yatırımcılar, ABD ekonomisini durma noktasına getirecek ve Fed’i bu yıl para politikası rotasını tersine çevirmeye zorlayacak olan artan kredi kartı borcunu, düşen konut fiyatlarını ve yüksek borçlanma maliyetlerini hesaba katmamış görünüyor.

Fed, ekonomide arzu edilen bir yavaşlama anlamına gelen ‘yumuşak iniş’ hedefliyor, ancak aynı zamanda ekonomide daralma riskini de kabul ediyor. Pingle, “Geçen yılın büyük bölümünde yumuşak iniş rotasındaydık, ancak bu yol Eylül ayından bu yana önemli ölçüde daraldı” diyor.

Yumuşak iniş için güçlü istihdam, yavaşlayan enflasyon ve Fed’in frenleri gevşetmesi gerektiğini söyleyen Pingle, şöyle devam etti:

“İşsizlik oranını artırmaya ve enflasyonu düşürmeye çalışmak ve bunu acısız bir şekilde yapmak mümkün değil.”

Fed yetkilileri, yüzde 5.1’lik bir faiz oranı zirvesi planlıyorlar ve bu muhtemelen daha uzun bir süreye sahip olacak. Ancak finansal piyasalar, yüzde 4,9’luk zirve için daha az faiz artışı bekliyor.

Pingle, “Şubat’ta şahin olmalarını ve Mart’ta biraz daha az olmalarını bekliyorum” dedi. Mayıs ayına kadar yaptıkları işten memnun kalacaklar” dedi.

haber-piraziz.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu