Haber

Hatay’da konteyner kent çalışmaları sürüyor

Türkiye bir yandan büyük deprem felaketindeki kayıplarının yasını tutarken, diğer yandan hayatını kurtaran vatandaşlarının barınma sorununu ortadan kaldırmaya çalışıyor.

Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen 2 depremin ardından can kaybı 38 bini geçti.

Depremden en çok etkilenen illerden biri olan Hatay’da evine giremeyen veya evi yıkılan vatandaşlar için çadır kentler kuruldu. Bazı yerlerde konteyner kentler kurulmaya başlandı.

Konteyner şehirler inşa ediliyor

İskenderun ilçesinde, depremzedelerin yaşadığı çadır alanlarında gıda, banyo, tuvalet ve jeneratör desteği sağlayan İC İbrahim Çeçen Vakfı tarafından 1500 kişilik yeni konteyner kent kurulmaya başlandı.

Kurulması gece gündüz çalışılan konteyner kentte aktivite alanı, oyun parkı, 5 bin kişiye hizmet verecek mutfak, çamaşır odası ve tüm kampı besleyecek jeneratör bulunacak. Arama kurtarma çalışmalarına da destek veren vakıf, depremzedelere farklı noktalarda 3 öğün sıcak yemek de veriyor.

“1500 kişilik barınak oluşturuyoruz”

IC İbrahim Çeçen Vakfı adına görev yapan Burhan Keleş, “Vakıf olarak depremin ilk gününden itibaren depremzedelere ulaşıyoruz. Şu anda bölgede 22 bin kişiye gıda ulaştırıyoruz. İskenderun’da ilk etapta 1500 kişilik barınak yapıyoruz.

Bu alanda banyo, çocuklar için aktivite ve oyun alanı, mutfak ve çamaşırhane bulunacaktır. Bir hafta içinde yaşam alanımızı hayata geçireceğiz.

Mersin Büyükeceli ilçesinde 6.000 kişilik ikinci bir sığınak için çalışmalar devam ediyor. Şu anda çadır alanlarında kalan vatandaşlarımızın banyo ve tuvalet ihtiyaçlarına da çözümler ürettik.söz konusu.

hizanajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu