Haber

Polonya Cumhurbaşkanı Duda, Başbakan Morawiecki’ye Hükümet Kurma Görevini Verdi

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, 15 Ekim’de yapılan seçimlerin ardından hükümet kurma görevini, seçimlerde birinci gelen ancak parlamento çoğunluğunu sağlayamayan Hukuk ve Adalet Partisi’nin temsilcisi mevcut Başbakan Mateusz Morawiecki’ye verdi.

Duda yerel saatle 20.00’de halka seslendi.

Polonya’da seçimlere yüzde 74’ün üzerinde katılım olduğunu ve rekor kırıldığını hatırlatan Duda, “Rekor katılım oranı bugün Polonya’da demokrasinin her zamankinden daha güçlü olduğunu teyit etti. Bu, ne olursa olsun tüm parlamenterler için büyük bir yükümlülüktür. Temsil ettikleri siyasi seçeneğin.” ifadesini kullandı.

Sakin bir analiz ve istişare döneminin geride kaldığını belirten Duda, “Hükümeti kurma görevini Başbakan Morawiecki’ye vermeye karar verdim. Bunu yaparak kazanan partinin içinde bulunduğu iyi parlamento geleneğini sürdürmeye karar verdim.” hükümeti kurma şansına sahip olan ilk kişi.” dedi.

Polonya’da yeni dönemin ilk parlamento oturumu 13 Kasım’da yapılacak.

Güvenoyu alabilmesi için Morawiecki’nin parlamentonun alt meclisi olan Sejm’de mutlak çoğunluğa sahip olması gerekiyor; yani destekçilerin sayısı muhaliflerin ve çekimserlerin sayısından fazla olmalı ve parlamentoda en az 230 milletvekili bulunmalıdır. oylama sırasında.

Morawiecki parlamentodan güven oyu alamazsa parlamento yeni bir başbakan seçecek. Bu kişinin ana akım muhalefet partilerinin başbakan adayı olarak seçtiği eski Avrupa Konseyi Lideri Donald Tusk olması muhtemel.

Seçimde ne oldu?

Polonya’da 15 Ekim’de yapılan seçim sonuçlarına göre iktidardaki Hukuk ve Adalet Partisi (PİS) yüzde 35,38 oyla birinci oldu.

PIS’i yüzde 30,70 ile Tusk liderliğindeki ana muhalefet bloğu Sivil Koalisyon ve yüzde 14,4 ile Üçüncü Yol İttifakı takip etti. Yeni Sol Parti yüzde 8,61, aşırı sağ Konfederasyon Partisi ise yüzde 7,16 oy aldı.

Ülkede seçim barajı partiler için yüzde 5, ittifaklar için ise yüzde 8’dir.

PİS birinci olmasına rağmen Meclis’teki çoğunluğunu kaybetti. Bu durumda üç muhalefet partisinin Meclis’te çoğunluk için koalisyon kurması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu