Haber

Türkbank’ın satışına ‘altın hisse’ davası: ‘Dedem kurdu, kimseye satılmaz’

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) 455 milyon TL’ye İhracat Geliştirme A.Ş.’ye (İGE) satmaya hazırlandığı Türk Ticaret Bankası’nı (Türkbank) 1913 yılında Demokrat Parti (DP) Genel Başkan Yardımcısı Faik Tunay kurdu. Adem İbrahim Beyzade tarafından kurulduğunu ve o tarihten bu yana Türkbank’ın ‘altın hisse’ sahibi ortağı olduklarını söyledi. Altın hissesinin sahibi sorulmadan Türkbank’ın kimseye satılamayacağını belirten Tunay, altın hissesi ile ilgili haklarını kullanmak için mahkemeye dava açacaklarını bildirdi.

‘ANA SÖZLEŞME KAYBOLDU’ DEDİLER

Sözcü’den Erdoğan Süzer’e konuşan Tunay, dedesi Hacı Adem İbrahim Beyzade’nin en büyük ortak ve kurucu yönetim kurulu başkanı olarak yıllardır bankayı yönettiğini belirtti. Altın hissedarı ortak olarak banka ile yıllarca yazışmalarımız oldu. Birçok kararda dedemin yasal varisi olan babaannemizden onay alındı. Ancak bu son satış bize haber verilmeden yapıldı.” Faik Tunay, fon yetkilileriyle satışla ilgili görüştüklerini ve kendilerine altın stokunu hatırlattıklarını ancak asıl sözleşmenin kaybedildiğinin kendilerine bildirildiğini belirtti.

Tunay, “Bankanın ana sözleşmesinin eksik olduğu söyleniyor. Devasa bir bankanın ana sözleşmesi nasıl kaybedilir? Ana sözleşmenin zaten 3 sayfası var. Arşive girip bakıyoruz diyoruz, bize de izin vermiyorlar. Adeta operasyon geri çekildi, ateşten mal kaçırır gibi ihale yapıldı. Kayıtların ortaya çıkması için dava açacağız” dedi.

‘DEĞERİNİN ALTINDA SATILDI’

Faik Tunay, 110 yıllık tarihi bankanın ruhsat ve mal varlığı dikkate alındığında çok ucuza satılmasının amaçlandığını, kamu ihalesinde yeterli rekabet ve rekabetin yaşanmadığını savundu. Tunay, Türkbank’ı savunma sanayisine finansman tabanı sağlayan bir bankaya dönüştürmek için ailece bir proje hazırladıklarını ancak tüm çabalarına rağmen projeyi Cumhurbaşkanlığı’na teslim edemediklerini söyledi. Bankanın ihracata destek vermesini yanlış bulmadıklarını belirten Tunay, satış sistemine ve masrafına itiraz ettiklerini belirtti.

İhratiri Geliştirme A.’nın yönetim kurulu başkanının Ticaret Bakan Yardımcısı İşte Tuna Turagay olması neden olmuştu. (HABER MERKEZİ)

cizrehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu