Haber

Niğde’deki tarihi bedesten kent müzesi olacak

Niğde Belediyesi’nin önemli kültür projelerinden biri olan Tarihi Sokullu Mehmet Paşa Bedesteni’nin Niğde Kent Müzesi’ne dönüştürülmesi için çalışmalar devam ediyor. Sürecin Haziran 2024’te tamamlanması bekleniyor.

ŞEHRE ÖNEMLİ TURİZM DEĞERİ KATACAK

Kayseri Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 27/07/2022 tarih ve 6173 sayılı kararıyla onaylanan teşhir-düzenleme projesi ile dönüşümü başlayan kent müzesinin, kentin kale projesi ile değerli bir turizm ivmesi kazanması bekleniyor.

ANİMASYONLAR VE ANİMASYONLAR OLACAK

Konuyla ilgili açıklama yapan Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, “Dönüşümünü başlattığımız Niğde Kent Müzesi’nde kentin tarihi, hafızası, coğrafi, kültürel, sosyal, ekonomik, ticari ve turistik yapısına ilişkin bilgi ve belgeler sergilenecek. görsel sunumlar, objeler ve animasyonlarla tanıtılmıştır.Müzenin giriş bölümünde Niğde’nin mahallesinin Cumhuriyet dönemini kapsayan bir bölümü, idari ve sosyal yapısı, eski Niğde fotoğrafları, Arşiv Belgeleri, Kahramanlar köşesi yer alacaktır. Kültür, tarihi esnaf, klasik iş hayatı anlatılacak.At arabası yapan, nalbant, saraççı, heybe, bıçakçı, bakırcı ve kalaycı, halı dokuma, keçecilik vb. gibi özgün süsleme ve animasyonlarla tanıtılacaktır. , Niğde ili ile ilgili bağcılık, hayvancılık vb. konulara da değinilecektir.

ÇOCUKLAR UNUTULMUYOR

Tüm koridorda kesintili bir stant olarak kullanılmış ve değişen temalar müzeyi her zaman izlenebilir kılacaktır. Ziyaretçilerin dinlenebileceği kafeterya, catering ve satış birimi olacak. Son bölümde ise çocuklara yönelik atölye (halı dokuma, çömlek yapımı, küçük hafriyat alanı), süreli okuma salonu, slayt ve multivizyon gösterileri, küçük toplantıların yapılabildiği çok amaçlı salon ve idari birimler yer alacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu